6. 11. 2020

Jak se chovat v nouzovém stavu?

Pravidla, která platí pro nouzový stav, znamenají značné omezení pro velké množství volnočasových aktivit. Nicméně stále zbývá řada možností, co smíme podniknout – a jelikož pohyb na čerstvém vzduchu je pro silnou imunitu i mentální pohodu stěžejní, pojďme si ukázat, čím bychom se měli řídit, a to především, pokud chceme vyrazit na kolo.

Jak se chovat v nouzovém stavu?

Cesty za účelem pobytu v přírodě nebo parcích

Mezi výjimky vztahující se k zákazu vycházení patří cesty do přírody, parků a pobyt tam. Cíl opatření tedy nespočívá v tom být měsíc zavřený doma a žádný z venkovních sportů není výslovně zakázaný. Během procházek, cyklo vyjížděk či jiných aktivit se však musíme řídit následujícími pravidly:

 - činnost vykonávejte ve společnosti osob z vaší domácnosti, nebo pouze s jedním dalším člověk,

 - v případě, že se nacházíte na frekventovaném místě, například v městském parku, dodržujte dvoumetrové rozestupy od ostatních, nebo mějte zakrytá ústa a nos.

Pravidla pro cyklisty

Jízda na kole se dá samozřejmě zahrnout pod výše zmiňovaný pobyt v přírodě. Správně byste tedy měli při vyjížďkách dodržovat pravidlo o počtu lidí, s kterými na kolo vyrazíte, tedy ve dvojici, nebo s osobami z vaší domácnosti a při průjezdu frekventovanými místy mít zakryté dýchací cesty.

Takže na kolo v roušce?

Jen málo cyklistů si na kolo bere respirátor či roušku a ukázněně si ji nandá pokaždé, když mine kohokoliv s menším rozestupem než dva metry. Představa samotného nasazování ústenky s přetahováním gumiček přes uši, při níž může dojít ke ztrátě kontroly nad řízením kola, se zdá riskantnější pro všechny zúčastněné než potencionální riziko nákazy. Z hygienického hlediska se navíc souvislé dýchání přes roušku nebo šátek nejeví jako velká výhra. Jak bychom se tedy měli na kolo vybavit, když se nám racionálním pohledem zdá, že není důvod jezdit jinak než s odkrytým obličejem? Mimo město opravdu není opodstatněné vyjíždět v roušce, a to především, pokud vyrážíte sami. Jak se ale zachovat, když projíždíte po frekventované cyklostezce, parkem nebo jiným turisticky vyhledávaným místem?

Mohli bychom sáhodlouze spekulovat, jestli to má opodstatněný důvod, vždyť šance přenosu virů na kolemjdoucí se zdá naprosto minimální. I přesto buďme disciplinovaní, zastavme a nasaďme si roušku či šátek. Nechceme svým jednáním znevýhodňovat ostatní, natož vířit už tak zneklidněné vody. Koneckonců to není takový problém, a přece jen v současnosti nalezneme odvětví a skupiny lidí, kteří strádají mnohem více než cyklisté.

Generální partner

Hlavní partneři

PARTNEŘI

DODAVATELÉ

Partneři Cyklopůjčovny Kola pro život

Generální mediální partner

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Mediální partneři

Institucionální partneři

Realizaci podporuje

MARKETINGOVÝ PARTNER

Za podpory

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.